Dla niektórych sztuczna inteligencja to mistyczna rzecz. Jednak jej znaczenie można w łatwy sposób przedstawić. Istnieją pewne zadania, które człowiek mógłby robić wiele godzin a i tak nie osiągnąłby zadowalających rezultatów. W takich przypadkach w z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. Pozwala ona na rozwiązanie problemów i wyciągnięcie wyników w taki sposób, aby człowiek oglądający wyniki był w stanie je zrozumieć. Zwłaszcza wtedy, gdy analizowane dane są niezrozumiałe dla człowieka lub w takich ilościach, że ludzki organizm nie jest w stanie ich przetworzyć tak szybko jak komputer.
Jeżeli zastanawiasz się czy powinieneś zastosować sztuczną inteligencję musisz przeprowadzić dokładną analizę problemu. Jakie posiadasz lub będziesz posiadać dane wejściowe i co chcesz z nich wydobyć lub jakie informacje chcesz uzyskać.
Przede wszystkim musi istnieć zależność pomiędzy danymi wejściowymi a wynikiem. Z pewnością nie będziemy w stanie stwierdzić jak długo będzie padać deszcz mając informacje o szerokości kostki brukowej. Popularnym przykładem korelacji parametrów jest stosunek wagi i wzrostu w celu obliczenia indeksu masy ciała (BMI). Istnieje gotowy wzór z którego można skorzystać, ale nie jest on miarodajny.
Przykładowo, osoba A regularnie ćwiczy, zdrowo się odżywia i zwiększa masę mięśniową, ma 180cm wzrostu i 110kg. Osoba B nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej i prowadzi niezdrowy tryb życia. Ma tyle samo wzrostu i taką samą wagę. Wyliczając wskaźnik BMI w obu przypadkach będzie na poziomie 34 - otyłość I stopnia. Mimo że osoba A ma wysportowane ciało, wzór wskazuje że jest otyła.
Jak widać w tym przypadku nie możemy polegać tylko na dwóch parametrach, powinniśmy też dodać współczynnik aktywności fizycznej oraz wagi mięśni lub tłuszczu w organizmie. Wtedy moglibyśmy jednoznacznie określić prawidłowy stan badanej osoby. Im więcej takich zależnych parametrów tym dokładniej można określić wynik. Często prosty wzór nie wystarczy aby poprawnie obliczyć wynik i trzeba użyć bardziej zaawansowanych narzędzi.
Gdzie tu sztuczna inteligencja zapytasz. Żeby mogła ona działać musimy jej dostarczyć danych. Danych dzięki którym będzie mogła skutecznie przewidywać wyniki.
Wiele lat doświadczenia pokazuje, że istnieją sytuacje w których na początku projektowania systemu nie zastanawiamy się nawet nad zastosowaniem sztucznej inteligencji. Nie jest to problemem, gdyż nawet w gotowym projekcie możemy bez problemu zastosować sztuczną inteligencję.
Niedawny projekt który realizowaliśmy z początku był prostą aplikacją która przetwarzała zdjęcia i wyliczała pewne współczynniki z których później wyliczano ostateczną wartość pokazywaną użytkownikowi.
Po rozpoczęciu prac diagnostyki danych został stworzony system laboratoryjny. Dane z niego zostały przeanalizowane pod kątem skuteczności algorytmu, był to proces niezbędny do wdrożenia sztucznej inteligencji do tego systemu. Dane zostały przedstawione na wykresach. Okazało się, że algortym miał problemy z pewnymi zdjęciami, czasami wyliczał niezgodne wyniki w stosunku do tego co przedstawiało zdjęcie.
Dzięki takim działaniom algorytm, a zarazem przetwarzanie zdjęcia zostało poprawione. Odpowiednio sformatowane dane posłużyły do wytrenowania sieci. W tej chwili aplikacja ma o wiele wyższą skuteczność niż przedtem.
Zalet Sztucznej Inteligencji jest wiele, ma ona zastosowanie w wielu dziedzinach i wykorzystywana jest na wiele różnych sposobów. Przytoczymy tutaj kilka z nich: