W XXI wieku własna strona internetowa staje się powoli absolutnym must have, jeżeli poważnie myślisz o prowadzeniu biznesu. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz części do samochodów, udzielasz korepetycji czy pracujesz w IT - Twoje własne miejsce w sieci jest niezbędne, by skutecznie budować Twoją markę osobistą i pozyskiwać nowych klientów. Dodatkowo własna witryna czy branżowy blog z miejsca sprawiają, że Twój wizerunek jest bardziej profesjonalny i łatwiej wyobrazić sobie Ciebie, jako eksperta w danej dziedzinie. Dlatego warto na poważnie zainteresować się choćby podstawami web developmentu, czyli tworzeniem stron internetowych.
Startując z nowy projektem Twojego wymarzonego, własnego biznesu, koniecznie musisz być obecny w sieci. Czasy ogłoszeń płatnych reklam w telewizji czy prasie drukowanej już dawno minęły - szkoda na to Twojego czasu i środków. Powinieneś za to być aktywny na forach branżowych, prowadzić własnego bloga, kręcić tematyczne vlogi albo zachęcać Twoich klientów do korzystania z Twojej, autorskiej aplikacji mobilnej. Twarde dane jasno pokazują, że takie działania bezpośrednio przekładają się na sprzedaż Twoich produktów czy usług.
Oczywiście nie musisz robić tego wszystkiego sam. Istnieją firmy i freelancerzy, którzy zajmą się tym za Ciebie. Łatwo zlecisz napisanie strony internetowej, aplikacji czy obsługi social mediów - w dzisiejszych czasach nie będzie to żadnym problemem. Powinieneś jednak orientować się choćby w podstawach technologii, w której będzie zaprojektowana Twoja witryna czy Twoja aplikacja mobilna i mieć ogólne rozeznanie, jak "to wszystko działa".
Najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS), w którym możesz założyć np. swojego osobistego bloga jest WordPress. System ten jest napisany w języku PHP i korzysta z baz danych MySQL. Co warto podkreślić - jest rozpowszechniany na licencji GNU, czyli General Public License i jest dostępny bezpłatnie. Proste kursy z obsługi WordPressa bez trudu znajdziesz w sieci. Wystarczy dosłownie kilka godzin, by opanować podstawy i zyskać ogólne rozeznanie w temacie. Dzięki temu będziesz wiedział, czego możesz wymagać od zatrudnionego freelancera albo przy odrobinie chęci - sam stworzysz od podstaw swój własny blog.
Poruszając temat web developmentu warto zaznaczyć, że przydatne są również tzw. języki arkuszy stylów, czyli np. HTML I CSS. Opanowanie tych "języków programowania" (nie są to języki programowania w sensie ścisłym) pomoże Ci sprawnie poruszać się zakresie umieszcznia treści na stronach internetowych. Kursy uczące tych języków od zera są dostępne bezpłatnie w serwisie YouTube. Możesz również korzystać z wielu książek i płatnych kursów na Udemy. W sieci łatwo znajdziesz również "korepetytorów", którzy za opłatą chętnie podejmą współpracę i nauczą Cię HTML-a i CSS-a w trakcie prywatnych lekcji.
Kiedy poznasz już podstawy projektowania blogów i witryn internetowych, możesz spóbować zanurzyć się w świat web developmentu nieco głębiej i spróbować poznać skryptowy język programowania, JavaScript. Poznanie popularnego JS-a to krok wyżej, w stronę zaawansowanego projektowania stron, ponieważ pozwala strona napisana w tym języku może nie tylko wyświetlać statyczne informacje, lecz również obsługiwać zmianę treści w zależności od sytuacji, wyświetlać interaktywne mapy, animacje 2D/3D i video. Dzięki temu Twoja strona będzie bardziej przyjazna dla użytkownika, bardziej interaktywna i zostawi lepsze wrażenie w świadomości odbiorcy treści, którą na niej zaprezentujesz.
Oczywiście języków programowania jest więcej - jednak JavaScript wydaję się być na ten moment najpopularniejszym z nich. Dla dociekliwych: polecam zapoznać się z pojęciami takimi jak biblioteka np. jQuery, framework np. Bootstrap czy środowisko Node.js.
Skuteczny i dochodowy biznes nie obejdzie się bez dedykowanej aplikacji i sklepu internetowego. Tutaj musimy jasno wskazać, że istnieją dwa najpopularniejsze typy, czyli aplikacje w systemie Android i aplikacje IOS. Przy tworzeniu aplikacji używamy języków programowania takich jak np. JavaScript, Java, Python, C# czy PHP i odpowiednich dla nich frameworków. Mniej więcej tych samych języków użyjemy do napisania własnego sklepu internetowego. Jest to już nieco trudniejsza sztuka, ale oczywiście wszystkiego możemy się nauczyć sami z darmowych kursów internetowych. Jeżeli komuś nie wystarczają kursu na YouTube, to warto zerknąć na płatne serwisy takie jak Pluralsight, Treehouse czy Codecademy, które uczą programowania.
W dzisiejszym, cyfrowym świecie jest absolutnie koniecznie, abyś był ze swoim biznesem czy swoją marką w sieci. Nie musisz wszystkiego robić sam - łatwo znajdziesz w internecie specjalistów, którzy przygotują większość rzeczy za Ciebie. Szukaj ich np. w serwisach useme.com czy Upwork. Możesz również skorzystać z usług agencji interaktywnych.
Nasza firma oferuje profesjonalne strony internetowe wraz z ich utrzymaniem. Możesz w łatwy sposób zamówić ją wybiarając jedną z ofert. Mobilesoft realizuje również projekty aplikacji mobilnych i sklepów internetowych. Warto jednak, żebyś orientował się w podstawowych zagadnienach, tak abyś mógł przynajmniej adekwatnie wycenić pracę kogoś innego albo przy większej ilości czasu i chęci, spróbował stworzyć coś sam od zera. W końcu czy jest coś, co przynosi więcej satysfakcji, niż czerpanie profitów z owoców własnej pracy i nauka nowych umiejętności?